Ile zarabia tłumacz przysięgły? Czym się zajmuje i jak osiąga wysokie zarobki?

Tłumaczem przysięgłym może zostać osoba, która zdała odpowiedni egzamin i spełnia szereg wymagań. Okazuje się jednak, że warto podjąć starania, ponieważ zarobki na tym stanowisku potrafią być naprawdę imponujące. Sprawdziliśmy, ile zarabia tłumacz przysięgły!

Tłumacz jest osobą specjalizującą się w przekładaniu tekstów i mowy z języka polskiego na obcy oraz odwrotnie. Odpowiedź na pytanie, ile zarabia tłumacz przysięgły, nie jest prosta, ponieważ duże znaczenie ma stopień zaawansowania tłumaczonych tekstów oraz język tłumaczenia. Na przykład, tłumacze języka angielskiego najłatwiej znajdą pracę, ale też mogą liczyć na najniższe gaże. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Kim jest tłumacz przysięgły? Cechy idealnego tłumacza

Zanim dowiesz się, ile zarabia tłumacz przysięgły, przeczytaj, czym zajmuje się w swojej pracy. Mianem tłumacza przysięgłego określa się osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Tutaj nie wystarczy biegła znajomość języka obcego. Tę należy potwierdzić dyplomem magistra filologii lub dyplomem ukończenia studiów podyplomowych z tłumaczeń. Tytuł tłumacza przysięgłego uzyskuje się dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu specjalistycznego i wpisaniu na listę tłumaczy przysięgłych. Tę ostatnią prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ile zarabia tłumacz przysięgły? Wiele zależy od języka!

To, ile zarabia tłumacz przysięgły, zależy przede wszystkim od języka przekładu. W praktyce najwyższe wynagrodzenie otrzymują specjaliści od języków egzotycznych. Wśród nich prym wiodą: języki skandynawskie, chiński oraz japoński. Znajomość tych języków uważana jest obecnie za niszową, a osoby cechujące się ich znajomością nie mogą narzekać na brak zleceń i problemy z zatrudnieniem. Tacy tłumacze zarabiają nawet 7710 złotych brutto miesięcznie.

Wynagrodzenie tłumacza z języka angielskiego

Najpopularniejszym językiem obcym jest obecnie angielski. Wpływa to na wysokość wynagrodzenia za tłumaczenia. Badania pokazują, że tłumacze języka angielskiego zarabiają średnio 3145 złotych brutto miesięcznie.

Zarobki a specjalizacja

Język jest tylko jednym z czynników wpływających na to, ile zarabia tłumacz przysięgły. Niezwykle ważny jest też poziom trudności wykorzystywanego słownictwa i rodzaj specjalizacji. Najlepiej zarabiają tłumacze wykonujący tłumaczenia medyczne, prawnicze czy też przekłady powieści i poezji.

Ile zarabia tłumacz przysięgły? Rozporządzenie

Nie występuje żadna konkretna reguła ustanawiająca wynagrodzenie tłumacza przysięgłego. Istnieje jednak rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia za czynności związane ze sporządzaniem tłumaczenia poświadczonego. Przykładowe stawki kształtują się następująco:

  • 34,50 zł za stronę tłumaczenia na język polski z języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego;
  • 45,11 zł za stronę tłumaczenia z języka polskiego na język: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski;
  • 37,16 zł za stronę tłumaczenia na język polski z języka łacińskiego i innego niż wymienione powyżej języka europejskiego;
  • 53,07 zł za stronę tłumaczenia z języka polskiego na język łaciński i inny niż wymieniony powyżej język europejski.

Zarobki tłumacza pracującego na etacie i freelancera

Początek kariery tłumacza to czas, kiedy młodzi ludzie poszukują miejsca, gdzie mogą zdobyć doświadczenie i obycie z rynkiem. W tym celu poszukują zatrudnienia w biurach tłumaczeń. Daje to stabilną sytuację finansową i brak konieczności poszukiwania zleceń na własną rękę. Ceną za taki wybór jest zdecydowanie niższa pensja niż ta możliwa do osiągnięcia przy pracy solo w charakterze tłumacza-freelancera. W tym drugim przypadku konieczne jednak będzie założenie własnej działalności gospodarczej, duże samozaparcie i umiejętność odpowiedniej organizacji pracy własnej.

Podsumowując, to, ile zarabia tłumacz przysięgły, zależy od wielu czynników. Stawki są uzależnione przede wszystkim od języka tłumaczenia, poziomu zaawansowania oraz specjalizacji.

Dodaj komentarz