Ile zarabia tłumacz przysięgły? Jak podjąć pracę jako tłumacz języka angielskiego i nie tylko?

Osoba wykonująca zawód tłumacza zajmuje się przekładaniem tekstów w języku obcym na język polski lub odwrotnie. Wynagrodzenie tłumacza uzależnione jest od wielu czynników. Chcesz wiedzieć, ile zarabia tłumacz? Sprawdź nasz artykuł.

Zastanawiasz się nad karierą tłumacza? Chciałbyś wiedzieć, jakie jest miesięczne wynagrodzenie osób na tym stanowisku? W treści tego artykułu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zawodu tłumacza. Sprawdź, jak zostać tłumaczem, na czym polega ta praca oraz jakie czynniki wpływają na osiągane dochody.

Na czym polega praca tłumacza przysięgłego?

Tłumacz, zwany także translatorem, wykonuje przekłady dokumentów w języku obcym na język polski lub odwrotnie. Może także zajmować się translacjami ustnymi podczas spotkań, posiedzeń lub konferencji na żywo. Tłumacz przysięgły zajmuje się tłumaczeniem pisemnym uwierzytelnionym oficjalnych dokumentów urzędowych, zaświadczeń, dyplomów, świadectw, aktów ślubu, urodzenia oraz zaświadczeń o niekaralności.

Ile zarabia tłumacz? Od czego zależą zarobki tłumacza?

ile zarabia tłumacz - od czego zależą zarobki tłumacza?

To, ile zarabia tłumacz, zależy od jego specjalizacji, języka, posiadanych certyfikatów oraz poziomu trudności zleceń. Osoba wykonująca tłumaczenia na zlecenie organów państwowych, sądu, prokuratora, Policji oraz organów administracji publicznej otrzymuje wynagrodzenie, którego stawkę określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 roku odnoszące się do ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego. Wysokość zarobków tłumacza zatrudnionego w biurze tłumaczeń będzie ustalane przez to biuro.

Pensja tłumaczy, w zależności od skomplikowania zlecenia

Zarobki tłumacza bez specjalizacji, który przekłada proste teksty, recenzje, artykuły oraz tworzy treści na strony internetowe, jest znacznie niższe w porównaniu z tłumaczem specjalizującym się w danej dziedzinie lub rodzajach tłumaczeń. Dobry tłumacz powinien biegle znać nie tylko język obcy i wszystkie jego niuanse, lecz doskonale orientować się w danej branży, obejmującej zakres jego działania. Na przykład, tłumaczenie dokumentów prawnych, technicznych czy medycznych oraz tworzenie nowych wersji językowych programów komputerowych, czy gier wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Takie zadania wykonują najczęściej tłumacze posiadający wykształcenie wyższe kierunkowe. To, ile zarabia tłumacz, zależy także od rodzaju przekładów. Translator wykonujący nieskomplikowane zadania zarobi mniej niż tłumacz przysięgły, który swoje umiejętności musi potwierdzić zdaniem egzaminu państwowego, oraz ponosi odpowiedzialność prawną za każdy przetłumaczony tekst.

Na czym polega praca tłumacza-freelancera?

Tłumacz może świadczyć usługi również poza etatowo na zasadzie samozatrudnienia. Taka forma pracy jest coraz popularniejsza i chętnie wybierana nie tylko przez początkujących translatorów wykonujących przekłady o niewielkim stopniu trudności za atrakcyjną dla klientów stawkę, ale również przez tłumaczy specjalizujących się w danej dziedzinie. Freelancer zajmuje się translacjami dla osób prywatnych, agencji tłumaczeń, biur oraz firm. Bardzo dużym plusem tego typu pracy jest możliwość wykonywania jej w zaciszu własnego domu.

Ile zarabia tłumacz?

Według danych ogólnopolskiego badania wynagrodzeń pensje translatorów wahają się w przedziale od 4440 do 7690 złotych brutto, przy czym mediana wynosi 5970 zł brutto. 25% pracowników może liczyć na atrakcyjne zarobki przekraczające 5500 złotych netto. Kolejne 25% tłumaczy osiąga niższy dochód i zarabia około 3000 złotych na rękę. Zarobki zależą także od województwa, w którym pracuje tłumacz oraz wielkości firmy.

Z jakich języków tłumaczenia są najbardziej opłacalne?

ile zarabia tłumacz - z jakich języków tłumaczenia są najbardziej opłacalne?

Bardzo ważną kwestią decydującą o tym, ile zarabia tłumacz, jest poziom skomplikowania danego języka obcego, którym operuje oraz oczywiście stopień biegłości. Na wysokie zarobki mogą liczyć osoby znający język pozaeuropejski posługujący się alfabetem niełacińskim lub ideogramami. Najwyższy dochód osiągają specjaliści wykonujący tłumaczenia z języka rosyjskiego, chińskiego, japońskiego oraz arabskiego.

Jak zostać tłumaczem? Cechy idealnego tłumacza

Wiemy już, ile zarabia tłumacz. Jak zatem można nim zostać? Najważniejszą kwestią jest ukończenie studiów na kierunku filologicznym lub lingwistycznym. Dyplom ukończenia studiów wyższych jest potwierdzeniem naszych kwalifikacji, który znacznie zwiększy szanse otrzymania zatrudnienia. Osoby posiadające naturalne zdolności językowe, ale bez wykształcenia kierunkowego również mogą pracować jako tłumacze i wykonywać mniej skomplikowane zadania.

Ile zarabia tłumacz? Podsumowanie

Wiesz już, ile zarabia tłumacz. Tłumaczenie to bardzo ciekawa i dochodowa profesja. Przy czym w przypadku translatorów pisemnych zarobki zależą głównie od stawki za stronę do przetłumaczenia. Stawka wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za 1000 znaków ze spacjami. Jeszcze wyższe wynagrodzenia mogą otrzymywać tłumacze ustni, którzy za 8 godzin pracy dostają od kilkuset do ponad tysiąca złotych (przy mniej popularnych językach). W przypadku tłumaczy przysięgłych stawki są określone w ustawie i wynoszą 34,50 zł za przełożenie jednej strony z języka angielskiego na język polski, oraz 45,11 zł netto za przetłumaczenie jednej strony z języka polskiego na język obcy.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki tłumacz zarabia najwięcej?

Najwyższe dochody uzyskują tłumacze chińskiego, arabskiego czy japońskiego. Wynagrodzenie może być jeszcze wyższe, jeśli tłumacz przekłada teksty z tych języków na język angielski.

Ile zarabia tłumacz 2022?

Przeciętne pensje tłumaczy wahają się w przedziale od 4440 do 7690 złotych brutto. Wyższe wynagrodzenia otrzymują tłumacze ustni.

Czy tłumacz przysięgły musi mieć studia?

Tłumacz przysięgły musi mieć ukończone wyższe studia magisterskie filologiczne lub inne studia podyplomowe w zakresie tłumaczenia. Musi również zdać egzamin z umiejętności tłumaczenia.

Dodaj komentarz