Trychologia jest specjalistyczną dziedziną dermatologii. Kto może zostać trychologiem? Czym dokładnie zajmuje się specjalista? Dowiedz się, ile zarabia trycholog w Polsce!
Choroby i schorzenia skóry głowy oraz włosów mogą dotknąć każdego. Choć nie są one groźne dla zdrowia i życia potrafią skutecznie obniżyć jakość życia i samoocenę. Problemy z włosami są zauważane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Trychologia jest dziedziną, która zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką i leczeniem chorób skóry i włosów. Rozwój branży trychologicznej w Polsce obserwujemy od 1970 roku. Czy w tym czasie trychologia zyskała popularność? KIm jest i ile zarabia trycholog? Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby móc zajmować się problemami skóry i włosów? Sprawdźmy to!
Spis treści
Kim jest trycholog i czym się zajmuje?
Trycholog jest specjalistą od skóry głowy i włosów. Z jakim problemem można udać się do osoby pracującej w charakterze trychologa? Wśród najczęściej występujących schorzeń, którymi zajmuje się trychologia, wyróżniamy:
- łysienie;
- nadmierne przetłuszczanie się skóry i włosów;
- łojotokowe i atopowe zapalenie skóry;
- łuszczyca;
- łupież;
- swędzenie i podrażnienie skóry;
- nadmierne wypadanie włosów.
Kto może zostać trychologiem?
W Polsce istnieją dwie ścieżki kariery, które mogą doprowadzić do bycia trychologiem. W tym miejscu warto zauważyć, że nie każdy specjalista jest lekarzem. Nie oznacza to jednak, że brak wykształcenia medycznego jest jakąś ujmą w tym zawodzie. Trychologiem jest każdy dermatolog. Może nim zostać również osoba o wykształceniu kosmetologicznym, która ukończyła studia wyższe lub podyplomowe.
Ile zarabia trycholog w Polsce?
Średnie zarobki trychologia kształtują się na poziomie 7000 zł brutto miesięcznie. Na znacznie większe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści, którzy prowadzą własną praktykę i realizują profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne.
Zmiany na skórze głowy i pogorszona kondycja włosów powinny być sygnałem do pilnej konsultacji z trychologiem. Specjalista z powodzeniem pomoże ci uporać się z problemami. To, ile zarabia trycholog, uzależnione jest od formy zatrudnienia i lokalizacji.