Ile zarabia żużlowiec w PGE Ekstralidze? Przegląd najwyższych stawek

ZawodnikKlubStawka za punkt
Bartosz ZmarzlikMotor Lublin15 tys. zł
Jason DoyleWilki Krosno13 tys. zł
Artiom ŁagutaSparta Wrocław12 tys. zł
Maciej JanowskiSparta Wrocław12 tys. zł
Leon MadsenWłókniarz Częstochowa12 tys. zł

Ile zarabia żużlowiec – główne informacje

Polski żużel, reprezentowany przez PGE Ekstraligę, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i generuje duże dochody. Wynagrodzenia żużlowców są różne i zależą od ich umiejętności, osiągnięć oraz klubów, w których występują. Za punkt wywalczony na torze mogą otrzymać od kilku do nawet 15 tysięcy złotych. 

Wiele zmieniło się po pandemii koronawirusa. Wcześniej najwięksi mogli liczyć na 5 tys. zł za punkt, teraz suma ta znacząco wzrosła. Ile zarabia żużlowiec w 2023?

Wpływ kontraktów telewizyjnych na zarobki żużlowców

Kontrakt telewizyjny z Canal+ na lata 2022–2025 wart jest 242 mln zł. Dzięki niemu każdy z klubów PGE Ekstraligi otrzymuje co roku przynajmniej 6,4 mln zł. To przekłada się na zwiększone możliwości finansowe klubów i wyższe wynagrodzenia dla zawodników. Najlepszym przykładem jest Bartosz Zmarzlik, który w sezonie za jeden punkt może zarobić nawet 15 tys. zł. Jego całkowite roczne zarobki mogą sięgnąć nawet 4,26 mln zł!

Co z tego wynika?

Żużel w Polsce to nie tylko sport pełen emocji, ale także lukratywny biznes. W PGE Ekstralidze zawodnicy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia, które wzrosły zwłaszcza po podpisaniu umowy z Canal+. Ile zarabia żużlowiec? Oczekuje się, że w bieżącym sezonie aż 20 żużlowców przekroczy barierę zarobków 2 mln zł.

Fot. główna: kallerna via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz