Ile zarabia front-end developer – kompleksowe spojrzenie na zarobki

Poziom doświadczeniaŚrednie wynagrodzenie brutto
Junior5000–7000 zł
Midniespełna 8000 zł
SeniorNawet kilkanaście tys. zł
Mediana9390 zł
25% zarabia mniej niż7380 zł
25% zarabia więcej niż12070 zł

Czym zajmuje się front-end developer?

Front-end developer to kluczowa osoba odpowiedzialna za „widoczną” część strony lub aplikacji. Podczas gdy zadaniem back-end developera jest tworzenie wewnętrznej warstwy serwisu, jak API czy komunikacja z bazami danych, to front-end developer koncentruje się na funkcjonalnościach i estetyce strony. 

Jego zadaniem jest dbanie o układ tekstu, grafiki, menu, przyciski, animacje i formularze. Współpracuje on z programistą back-end oraz projektantem UX/UI, a zakres jego pracy zależy od potrzeb pracodawcy.

Ile zarabia front-end developer w zależności od doświadczenia?

Zarobki w branży IT są zdecydowanie jednymi z najwyższych na rynku pracy. Początkujący, czyli junior front-end developerzy, mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 5000–7000 zł brutto. Z kolei bardziej doświadczeni specjaliści, pracujący na średnich stanowiskach, zarabiają średnio nieco poniżej 8000 zł brutto. Natomiast osoby o największym doświadczeniu, czyli seniorzy, mogą liczyć na zarobki sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że praca za granicą może znacząco podnieść te kwoty.

Najważniejszy wniosek

Zarobki front-end developera są bardzo atrakcyjne w porównaniu do średniej krajowej i rosną wraz z doświadczeniem. Niezależnie od poziomu zaawansowania, specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na komfortowe warunki finansowe. Zastanawiając się nad karierą w IT, warto wziąć pod uwagę rozwijającą się rolę front-end developera.

Dodaj komentarz