Ile zarabia maszynista? Jak wygląda pensja osoby prowadzącej pociąg? Poznaj zarobki

Ile zarabia maszynista? Zawód ten nie jest zbyt popularny, a o wynagrodzeniu na tym stanowisku wiadomo jeszcze mniej. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Transport kolejowy odgrywa bardzo istotną rolę w komunikacji i przewozie zarówno towarowym, jak i pasażerskim. Każdego dnia po polskich torach poruszają się setki pociągów, za których sterowanie odpowiedzialni są maszyniści. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, zawód ten jest bardzo wymagający, a przede wszystkim odpowiedzialny. W związku z tym również zarobki maszynisty powinny być odpowiednio wysokie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Co trzeba zrobić, aby móc wykonywać ten zawód? Ile zarabia maszynista w Polsce?

Jak zostać maszynistą?

ile zarabia maszynista - jak zostać maszynistą?

Zanim dowiesz się, ile zarabia maszynista, sprawdź, co trzeba zrobić, żeby nim zostać. Nie jest tu wymagany dyplom ukończenia studiów wyższych. W pełni wystarczy wykształcenie średnie lub zawodowe. 

Również samo doświadczenie oraz wiedza techniczna nie są niezbędne. Najważniejszy jest za to znakomity stan zdrowia. W przypadku, gdy masz problem ze wzrokiem, słuchem czy jakimikolwiek chorobami przewlekłymi, nie zdołasz uzyskać odpowiedniej licencji. Warto także wspomnieć, że w pracy tej mile widziane jest cierpliwość, refleks, a także umiejętność skupienia uwagi.

Z jakimi obowiązkami wiąże się praca maszynisty?

Równie ważnym pytaniem, jak to, o zarobki maszynisty, jest kwestia zakresu jego obowiązków. Podstawowym, a zarazem jedynym zadaniem jest oczywiście prowadzenie pociągu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, jednak sama czynność wymaga wiele skupienia. Warto wspomnieć o tym, że osoba na tym stanowisku może zasiąść także za sterami metra lub kolei. Co składa się zatem na pensję maszynisty?

Jakie aspekty wpływają na zarobki maszynisty?

Na miesięczne wynagrodzenie maszynisty wpływa kilka aspektów. Niezwykle istotne jest oczywiście posiadane doświadczenie. Na tym jednak nie koniec – równie ważny jest sam czas pracy oraz zakres obowiązków. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że zarobki maszynisty pociągu, który pracuje w weekend lub święto, będą znacznie większe niż w przypadku pracy w dni powszednie. Co więcej, często wynagrodzenie na tym stanowisku jest wyższe, jeśli maszynista prowadzi pociąg pasażerski, a nie towarowy. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo setek pasażerów musi zostać odpowiednio wynagrodzona.

Ile zarabia maszynista w Polsce?

Na jakie wynagrodzenie może liczyć maszynista?

ile zarabia maszynista - na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Maszynista jest jednym z zawodów, o których całkiem sporo się mówi w kontekście wynagrodzenia. Zarobki w tej branży według średniej wynoszą ok. 6200 złotych brutto miesięcznie. Nie jest jednak tajemnicą, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą branżą, będą otrzymywały znacznie mniejsze pensje. Ile zarabia maszynista na początku kariery? W przypadku, gdy dopiero zaczniesz pracę na tym stanowisku, najpewniej nie otrzymasz więcej niż 4300 złotych brutto. Warto dodać, że osoby nieco bardziej doświadczone będą otrzymywały znacznie większe wynagrodzenie na stanowisku maszynisty. Tym samym sprawdzeni pracownicy mogą liczyć na pensję rzędu nawet 9000 złotych brutto. 

Czy maszynista ma możliwość awansować?

Może się wydawać, że rosnące zarobki względem stażu pracy wiążą się również z awansami. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a praca maszynisty na tyle specyficzna, że mają one miejsce niezwykle rzadko. Oczywiste jest to, że większe doświadczenie wynagradzane jest sporą pensją, jednak o awansach nie ma tutaj mowy. Prawda jest taka, że szczególnie w przypadku prywatnych przewoźników, warunki pracy są bardzo dobre. Maszynista to pożądany zawód, a znalezienie w nim dobrej pracy nie powinno stanowić problemu.

Być może odpowiedź na pytanie, ile zarabia maszynista, jest zaskakująca. Praca ta jest jednak bardzo wymagająca, a doświadczonych osób brakuje obecnie na rynku. Może to właśnie w tym kierunku powinieneś pokierować swoją ścieżkę zawodową?

Najczęściej zadawane pytania

Ile godzin pracuje maszynista?

Maszynista pracuje zgodnie z ustaloną miesięczną normą godzinową. Czas jego pracy jest zróżnicowany i zależy od trasy, jaką musi przejechać w danym dniu – nie może jednak przekroczyć 12 godzin.

Ile zarabia maszynista w 2022?

Przeciętne zarobki osób na tym stanowisku to około 6200 złotych brutto.

Jakie studia na maszynistę?

Aby zostać maszynistą pociągu, musisz mieć średnie wykształcenie (najlepiej techniczne ukierunkowane na elektrykę, mechanikę lub o profilu kolejowym). Następnie musisz odbyć kurs, na którym poznasz m.in. przepisy ruchu kolejowego i zasady sygnalizacji.

Dodaj komentarz