Ile zarabia aktor w USA? Poznaj wysokość gaży gwiazd Hollywood i aktorów drugoplanowych

Ile zarabia aktor w USA? Jak wygląda gaża popularnych gwiazd, a jak kształtują się zarobki mniej znanych aktorów? Czy kinowy sukces to droga do dużych pieniędzy? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Platformy streamingowe są coraz tańsze i powszechnie dostępne. Nie trzeba już iść do kina, aby obejrzeć hit dużego ekranu. Dlatego dochody producentów filmów znacznie wzrosły. Większą gażę dostają również aktorzy. Ile zarabia aktor w USA, który jest sławny, a ile inkasują dość anonimowi artyści? Sumy często robią wrażenie, ale mniej znani aktorzy nie mają co na nie liczyć. Oto konkrety!

Od czego zależy wysokość aktorskiej gaży za rolę?

Zanim dowiesz się, ile zarabia aktor w USA, sprawdź, od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia. Najważniejsze czynniki to popularność i wcześniejsze sukcesy aktorskie. Kolejna sprawa to ustalenia menedżera z producentem filmowym oraz oczywiście popularność filmu. Kinowy sukces produkcji i zdobyte nagrody oznaczają wysoką gażę dla aktorów. Największe pieniądze (oprócz producenta, reżysera i scenarzysty) zarabiają aktorzy główni, potem drugo- i trzecioplanowi oraz statyści. 

Ile zarabia aktor w USA? Poznaj zarobki filmowych gwiazd

Do najlepiej zarabiających aktorów (nie tylko z USA) należą:

  • Daniel Craig – za grę w dwóch częściach filmu „Na noże” zarobił 100 mln dolarów;
  • Dwayne Johnson – za rolę w „Red One” zainkasował 50 mln dolarów;
  •  Will Smith – za rolę w „King Richard” zarobił 40 mln dolarów;
  • Denzel Washington – za rolę w filmie „Małe rzeczy” wziął 40 mln dolarów;
  • Leonardo DiCaprio – za rolę w filmie „Don’t Look Up” zainkasował 30 mln dolarów.

Wiesz już, ile zarabia aktor w USA, który jest w czołówce gwiazd. Jednak w pierwszej dziesiątce zmieściły się również 3 aktorki:

  • Jennifer Lawrence z gażą 25 mln dolarów za rolę w „Don’t Look Up”;
  • Julia Roberts z gażą 25 mln dolarów za rolę w „Leave the World Behind”;
  • Sandra Bullock z gażą 20 mln dolarów za rolę w „The Lost City of D”.

Ile zarabia mało znany aktor?

Początkujący aktorzy za role drugo- i trzecioplanowe zarabiają średnio około 50 tys. USD rocznie i to pod warunkiem, że regularnie dostają angaż. Wielu z nich pracuje dorywczo w różnych zawodach, aby się utrzymać. Grają za niewielkie stawki i marzą o nagrodzie za rolę drugoplanową, która mogłyby im przynieść sławę i szansę na dobry kontrakt. Jeśli jednak propozycji nie ma prawie wcale, roczna wysokość zarobków za mało płatne role jest naprawdę niska.

Wiesz już, ile zarabia aktor w USA. Rozbieżności w kwotach ich zarobków są duże, podobnie jak umiejętności i rozpoznawalność artystów ekranu.

Dodaj komentarz