Ile zarabia ambasador? Czy zarobki są jawne?

Ile zarabia ambasador? Czy praca w dyplomacji się opłaca? Poznaj odpowiedzi na tak postawione pytania i przekonaj się, czy bycie dyplomatą wiąże się z apanażami odpowiadającymi prestiżowi tej funkcji!

Ile zarabia ambasador – podstawowe informacje

Praca ambasadora to zajęcie poważne, wymagające wiedzy, zdolności językowych i dyplomatycznych. Co oczywiste, nie każdy może podjąć się tego zajęcia. Przeznaczone jest dla wybranych. Ile zarabia ambasador, który jest jednym z najważniejszych dyplomatów? Poznaj wszystkie tajemnice dotyczące płac.

Ile zarabia ambasador – niejawne zarobki

Należy zauważyć, że oficjalne zarobki polskich ambasadorów co do zasady nie są podawane do informacji publicznej. Kwestia wynagrodzeń tychże osób jest jednak regulowana przez odpowiednie przepisy polskiego prawa. Tym samym można wskazać ogólne ramy dotyczące zarobków ambasadorów.

Ile zarabia ambasador? średnia pensja ambasadora tytularnego (najwyższy możliwy stopień dyplomatyczny) to około 12 tys. złotych. Kwota taka wynika z decyzji o podwyżkach wynagrodzeń dla ambasadorów, która została podjęta przez rządzących w 2014 roku.

Ile zarabia ambasador – dodatki

Pensja to jednak nie wszystko, co składa się na sumę tego, ile zarabia ambasador. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego może liczyć też na wiele dodatków. Zaliczyć można do nich przede wszystkim dodatek związany ze stażem pracy. Ten w zależności od długości owego stażu może wynosić od pięciu do dziesięciu procent pensji podstawowej.

Ambasador otrzymuje także tak zwany dodatek do służby zagranicznej w kwocie do 450 zł. Nie można także zapominać o dietach i innych benefitach związanych z pracą dyplomatyczną, jak na przykład o osobistych kierowcach.

Zarobki w ambasadzie

Wiesz już, ile zarabia ambasador. A na jakie kwoty mogą liczyć inni pracownicy ambasad? Tu kwoty są nieco mniej okazałe. Dla przykładu radca-minister może liczyć na niecałe 10 tys. zł brutto. Z kolei radca otrzymuje nieco ponad 8 tys. zł brutto. Sekretarz w ambasadzie zarabia niecałe 7 tys. zł brutto. Są to więc pensje odpowiednio niższe od tej, na którą może liczyć osoba sprawująca urząd ambasadora.

Dodaj komentarz