Ile zarabia automatyk? Poznaj zarobki i specyfikę tego zawodu

Automatyka to dziedzina techniki dotycząca sterowania różnymi procesami technologicznymi w produkcji i przemyśle. Ile zarabia automatyk? Jakie wykształcenie musi zdobyć? Czytaj nasz tekst, by się dowiedzieć!.

Ze względu na intensywny rozwój różnych gałęzi przemysłu i tendencję do zastępowania pracy rąk ludzkich maszynami, automatycy mają na rynku pracy bardzo dobrą sytuację. Czy to wpływa bezpośrednio na fakt, ile zarabia automatyk? Jaką uczelnię musi skończyć taki specjalista, aby zautomatyzowane urządzenia znał jak własną kieszeń? Sprawdź!

Automatyk – wymagania na stanowisku

Choć zautomatyzowane maszyny zastępują zwykle pracę wielu par rąk ludzkich, to osoba, która je projektuje, konstruuje i obsługuje, musi mieć wiedzę z różnych dziedzin. Automatyk musi znać prawa fizyki, umieć analizować procesy technologiczne i mieć umiejętności programisty maszyn. Specjaliści w tej dziedzinie znajdują pracę w instytutach badawczych, fabrykach produkujących maszyny przemysłowe, ale też w zakładach produkcyjnych i usługowych przy obsłudze i serwisie zaawansowanych technologicznie maszyn. Czy przekłada się to na zarobki automatyka?

Inżynier automatyk w Polsce

Chcesz wiedzieć, ile zarabia automatyk? Najpierw przekonaj się, jakie wykształcenie jest konieczne, by podjąć pracę w tym zawodzie. Musisz skończyć studia na kierunku automatyka i robotyka na politechnice. Na ostatnim roku studiów studenci wybierają specjalizację (automatyzacja maszyn i procesów technologicznych lub automatyzacja systemów mikroprocesorowych). Od kilku lat zaczęły też powstawać technika kształcące techników automatyki. Osoby uczące się na tych kierunkach powinny mieć zdolności w kierunku nauk ścisłych i umiejętność analitycznego myślenia.

Ile zarabia automatyk?

Ile zarabia automatyk na początku swojej drogi zawodowej? Automatycy zaczynają karierę od pensji na poziomie 4–5 tys. netto, czyli od 5 384 do 6 850 zł. brutto. Znają dobrze teorię, ale dopiero lata praktyki czynią z nich świetnych fachowców. Wynagrodzenie doświadczonego specjalisty może wynosić nawet drugie tyle. Najzdolniejsi zostają naukowcami w instytutach, a tam wynagrodzenia zależą zwykle od dofinansowań i grantów.

Wiesz już, ile zarabia automatyk w Polsce. A ile wynosi jego wynagrodzenie za granicą? Na przykład w Niemczech automatyk otrzymuje średnią płacę od 3,5 do 5 tys. euro. Dlatego wielu polskich specjalistów z terenów przygranicznych dojeżdża do pracy w Niemczech. 

Dodaj komentarz