Ile zarabia DJ? Czy ten zawód się opłaca?

Zarobki DJ-ów w Polsce mogą być bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od reputacji danego artysty, a także skali imprez, na jakich występuje. Stawki początkowe zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. Sprawdź, ile zarabia DJ!

Praca na stanowisku DJ-a wydaje się prosta i przyjemna, jednak nie każdy może nim zostać. Do tego potrzeba odpowiednich umiejętności w zakresie miksowania muzyki i dobierania repertuaru do typu imprezy, a także oczekiwań gości. Na polskim rynku znajdziesz DJ-ów specjalizujących się w obsłudze: dyskotek, eventów, wesel, klubów, czy też wydających płyty. To, ile zarabia DJ, zależne jest m.in. od tego, czym na co dzień się zajmuje. Przeczytaj i poznaj zarobki DJ-ów.

Artysta na wesele – ile zarabia DJ?

W ostatnich latach państwo młodzi coraz częściej rezygnują z kapeli weselnej na rzecz profesjonalnego DJ-a. To sprawia, że popyt na tego typu usługi wzrasta, a kolejni artyści zaczynają specjalizować się w prowadzeniu imprez weselnych i dbaniu o ich oprawę muzyczną. Ile zarabia DJ na weselu?

Podobnie jak przy innego rodzaju jednodniowych eventach stawki za DJ-a w mniejszych miejscowościach rozpoczynają się od około 1000 złotych. W większych miastach lub w przypadku bardziej rozpoznawalnych artystów wynagrodzenie za wesele dochodzi do kilku tysięcy złotych.

Ile zarabia DJ dyskotekowy i klubowy 

Zastanawiasz się, ile zarabia DJ na imprezach? Za granie na dyskotece DJ zarabia obecnie od kilkuset złotych do około tysiąca. Z większymi zarobkami może liczyć się w przypadku większych klubów i dużych imprez.

Wówczas DJ odpowiada tylko za godzinny lub kilkugodzinny set, a stawki za jego granie rozpoczynają się od około tysiąca i mogą wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście najwięcej zarabiają najbardziej rozpoznawalni i uznani artyści polscy i zagraniczni, którzy chętnie występują w klubach. 

Na czym jeszcze zarabia DJ?

Warto zwrócić uwagę na to, że dobrego DJ-a potrzebują także stacje radiowe. Najczęściej zatrudniony jest tam na etacie, a mediana zarobków DJ-a, czy też spikera radiowego wynosi około 3,5-4 tysiące złotych. Oczywiście na większe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy największych stacji radiowych w Polsce i osoby wykonujące swoją pracę w większych ośrodkach miejskich. W przypadku mniejszych miejscowości lub niszowych stacji zarobki będą znacznie niższe. 

Ile zarabiają najlepsi DJ-e na świecie?

Najlepsi i najbardziej rozpoznawalni DJ-e na świecie mogą liczyć na pokaźne zarobki w skali roku i sięgają one nawet dziesiątek milionów dolarów. Według ostatniego oficjalnego raportu sprzed pięciu lat Calvin Harris mógł liczyć na roczne wynagrodzenie na poziomie blisko 50 milionów dolarów. Holenderski artysta Tiesto zarabiał niespełna 40 milionów dolarów. W czołówce najlepiej zarabiających znajdują się także m.in.: David Guetta, czy też Martin Garrix. 

To, ile zarabia DJ, zależy od wielu czynników. Początkujący DJ-e w Polsce mogą liczyć na zarobki w granicach kilku tysięcy złotych miesięcznie, jednak jest to zależne od liczby i jakości imprez obsłużonych w danym okresie rozliczeniowym. Im bardziej doświadczony i wyżej ceniony artysta, tym jego zarobki proporcjonalnie rosną. Najwięksi na świecie zarabiają dziesiątki milionów dolarów.

Dodaj komentarz