Ile zarabia lekarz w Polsce? Jakie są średnie zarobki specjalistów i rezydentów?

Pytanie o to, ile zarabia lekarz, zadaje sobie większość studentów medycyny. Bez wątpienia to bardzo wymagający zawód. Czy zarobki lekarzy są adekwatne do odpowiedzialności, jaką ponoszą każdego dnia? Sprawdź średnie zarobki lekarzy!

Pensja lekarza często wzbudza kontrowersje. Według niektórych jest zbyt wysoka, według innych – zbyt niska. Trudno dojść w tym przypadku do porozumienia. To, ile zarabia lekarz, zależy w bardzo dużym stopniu od jego doświadczenia. Nie bez znaczenia jest też to, jaka jest jego specjalizacja i czy został zatrudniony w sektorze prywatnym, czy publicznym. Zarobki lekarzy w Polsce jednak regularnie rosną. Sprawdź, czy odpowiedzialność, jaką mają na swoich barkach te osoby, jest adekwatna do tego, ile co miesiąc wpływa na ich konto!

Ile zarabiają lekarze w Polsce? Poznaj średnią płacę brutto

To, ile zarabia lekarz brutto, nie jest wartością stałą i mieści się w przedziale 4200-8400 zł. Jest to więc dość duża rozbieżność. Jednak mediana wynosi ok. 5500 zł brutto. Większość lekarzy dostaje więc właśnie taką wypłatę. Nie jest ona szczególnie wysoka, ponieważ oznacza to, że na rękę taka osoba dostanie niespełna 4000 zł. 

Choć to zdecydowanie więcej, niż np. w zawodzie fryzjera, gdzie mediana netto wynosi ok. 2600 zł, to trudno powiedzieć, czy odpowiednio. W końcu każdy lekarz poświęca wiele lat na naukę oraz obarczany jest olbrzymią odpowiedzialnością za pacjentów. To, ile zarabia lekarz, bezpośrednio wpływa na jakość jego pracy, a więc zdrowie i bezpieczeństwo jego pacjentów.

ile zarabia lekarz - ile zarabiają lekarze w Polsce

Ile wynosi lekarska pensja rezydenta?

Ile zarabia lekarz zaraz po studiach? Niestety, w tym zawodzie nie masz co liczyć na to, że od razu będziesz miał bardzo wysoką wypłatę. Pensja lekarza rezydenta w pierwszych dwóch latach pracy to 4 793 zł brutto. Po tym czasie wzrasta ona do 5300 zł. Dopiero gdy minie ten pierwszy okres, pracownik może starać się o wyższą wypłatę.

Ile zarabia doktor na uczelni? Lekarz dostanie tyle samo

Ile zarabia lekarz, jeśli – chcąc się rozwijać – rozpocznie pracę na uczelni? Niestety, nie może liczyć na szczególne traktowanie. Tak samo jak inne osoby na tym stanowisku, pracując na pełny etat, zarabia ok. 3000 zł brutto. Z tego powodu wiele osób decyduje się jednak na to, aby prowadzić pojedyncze wykłady. Wtedy to, ile zarabia doktor na uczelni, jest tylko dodatkiem do wypłaty w innym miejscu.

ile zarabia lekarz -ile zarabia doktor na uczelni

Lekarz – ile zarabia chirurg w zależności od specjalizacji? Dane o wynagrodzeniach

Część osób zastanawia się, ile zarabia lekarz, jeśli jest specjalistą? Mówi się o tym, że chirurdzy zarabiają najwięcej. Tu wiele zależy jednak od konkretnej specjalizacji. Wpływa ona jednak nie tylko na wysokość wypłaty, ale także odpowiedzialność, którą musi podjąć dana osoba. Ile zarabia lekarz, który skupia się na operowaniu ludzi? Według specjalizacji:

 • chirurg stomatologiczny – 4500 zł;
 • chirurg ogólny – 6000 zł;
 • chirurg plastyczny – 5500 zł.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tej specjalizacji bardzo ważna jest renoma danej osoby, szczególnie jeśli pracuje ona w sektorze prywatnym.

Zróżnicowane zarobki lekarzy specjalistów z innych dziedzin

Choć to chirurgia kojarzy się z najlepiej płatną pracą, to inni także mogą zarabiać dużo. Średnie zarobki lekarzy specjalistów bardzo się wahają, zależnie od popularności i prestiżu konkretnej dziedziny. Nie bez znaczenia jest również jej trudność. Ile zarabia lekarz specjalista? Zależy, co konkretnie robi:

 • lekarz rodzinny – 8800 zł;
 • anestezjolog – 6300 zł;
 • lekarz chorób wewnętrznych – 7100 zł;
 • ortopeda – 6100 zł;
 • ginekolog – 5500 zł.

Te przykłady pokazują, jak bardzo waha się płaca.

ile zarabia lekarz - zróżnicowane zarobki lekarzy specjalistów

Średnie wynagrodzenie lekarzy za granicami kraju

Nie da się ukryć, że średnie zarobki lekarzy w krajach położonych na zachodzie zwykle są wyższe. Z tego powodu wielu specjalistów decyduje się na emigrację. Na jakie miesięczne wynagrodzenie możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na zamieszkanie poza granicami Polski? To zależy od wybranego kraju:

 • USA – 17000$/mies. (ok. 65 tys. zł);
 • Norwegia – 13400 euro/mies. (ok. 61 tys. zł.);
 • Chile – 5000 euro/mies. (ok. 22 tys. zł);
 • Portugalia – 6500 euro/mies. (ok. 28 tys. zł.).

Zarobki w sektorze ochrony zdrowia w innych krajach często są nieporównywalnie wyższe. Ale musisz wziąć pod uwagę, że wiążą się one zwykle z wyższym kosztem utrzymania. To zaś z kolei sprawia, że poziom życia takiej osoby za granicą niekoniecznie bardzo się poprawi. To, ile zarabia lekarz, nie musi być adekwatne np. do cen mieszkań w największych miastach USA.

Lekarze – rodzaj zatrudnienia też ma znaczenie. Kto może liczyć na wyższe wynagrodzenie?

Polski lekarz państwowy będzie zarabiać inaczej niż ten zatrudniony w placówce prywatnej. Inne też kwoty będzie dostawać osoba pracująca na dyżurach w szpitalu, a inne – ta w niewielkiej przychodni. Ci drudzy często zarabiają zdecydowanie więcej, zwłaszcza gdy mają specjalizację lekarza rodzinnego. Należy też zwrócić uwagę na to, że wiele osób pracujących w branży medycznej łączy różne sposoby zatrudnienia. Na przykład, na co dzień pracuje w szpitalu, a w przychodni bywa kilka razy w tygodniu.

Lekarz może zarobić dopiero po studiach

ile zarabia lekarz - lekarz może zarobić dopiero po studiach

Pensja medyka bywa dość wysoka, ale warto zwrócić uwagę, że będzie mógł on podjąć pracę dopiero po studiach. Najpierw taka osoba będzie musiała bardzo dobrze zdać maturę, a następnie uczyć się przez sześć lat. Często w trakcie nauki brakuje czasu na to, aby pracować.

Z tego powodu zarobki lekarzy w Polsce muszą być na tyle wysokie, by wynagrodzić lata, w których zarobek był praktycznie niemożliwy. Nie da się ukryć, że często takie studia są bardzo trudne dla osób z biedniejszych domów. To efekt tego, że nieczęsto są w stanie zarabiać na swoje utrzymanie samodzielnie.

Dlaczego lekarze chcą podwyżek? Wynagrodzenie to nie wszystko

Jeśli to, ile zarabia lekarz, cię bulwersuje i uważasz, że takie osoby powinny dostawać mniejsze pensje, weź pod uwagę, że praca jest naprawdę bardzo wymagająca. Mowa przede wszystkim o narażaniu własnego zdrowia, a także ogromnej odpowiedzialności za pacjenta. Niewielki błąd może czasem doprowadzić do śmierci podopiecznego, więc takie osoby nie powinny być przepracowane. Na to zaś będą mogły sobie pozwolić tylko przy odpowiednio wysokiej stawce godzinowej.

Dodaj komentarz