Ile zarabia egzorcysta – analiza dochodów i roli w Kościele i poza nim

Osoba/instytucjaDochód/finansowanie
Ksiądz egzorcystaPensja prezbitera + dobrowolne ofiary
Były egzorcysta ks. Michał Olszewski43 mln z Funduszu Sprawiedliwości dla jego fundacji Profeto
Świecka egzorcystka Suzanne GillOk. 200 tys. zł rocznie (17 tys. zł miesięcznie)

Zasady i praktyka egzorcysty w Kościele Katolickim

Egzorcysta, działając w ramach Kościoła katolickiego, musi przestrzegać ścisłych zasad. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1917 r., jedynie biskup lub prezbiterzy wyznaczeni przez niego mogą dokonywać egzorcyzmów według uroczystego rytuału. Współczesne orzeczenia w tej kwestii podtrzymują tę zasadę. 

Egzorcysta może działać jedynie na terenie swojej diecezji i musi wykazywać się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia. Równie ważne jest posiadanie odpowiedniego przygotowania teologicznego oraz wiedzy z zakresu medycyny, psychiatrii i psychologii.

Ile zarabia egzorcysta – fakty i liczby

Pomoc egzorcysty w Kościele nie jest płatna. Ksiądz egzorcysta nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia za swoje działania, chociaż może otrzymać dobrowolne ofiary od tych, którym pomógł lub od osób zainteresowanych jego pracą. Środki z ofiar często służą do wsparcia funkcjonowania parafii. 

Istnieją jednak wyjątki, takie jak były egzorcysta ks. Michał Olszewski, który dzięki swojej działalności otrzymał dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 43 mln złotych na budowę pensjonatu w Wilanowie. Pensjonat ten będzie siedzibą jego fundacji, Profeto, która pomaga m.in. ofiarom przemocy domowej.

Istnieją także świeccy egzorcyści, jak Suzanne Gill w Wielkiej Brytanii. Zarabia ona rocznie około 40 tys. funtów (200 tys. zł), choć jest również gotowa oczyszczać nawiedzone domy za darmo, jeśli klient nie ma środków. 

Co to oznacza?

Egzorcyzm jest ważnym aspektem działalności Kościoła Katolickiego, ale wynagrodzenie egzorcysty jest różnorodne i zależy od wielu czynników. Choć większość księży egzorcystów nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia, niektórzy mogą zbierać znaczne środki dzięki swojej działalności i rozpoznawalności.

Dodaj komentarz