Ile zarabia zootechnik? Sprawdź, gdzie możesz pracować w tym zawodzie

ile zarabia zootechnik, który ma dużą wiedzę w zakresie hodowli i żywienia zwierząt i jest doskonale przygotowany do dbania o ich zdrowie? Czy jego praca przekłada się na wysokie wynagrodzenie?

Studiowanie weterynarii nie jest jedynym sposobem na pracę ze zwierzętami. Zawód zootechnika również da ci wiele możliwości, a wykształcenie zdobędziesz znacznie szybciej. Ile zarabia zootechnik i gdzie może pracować? Sprawdź w naszym artykule!

Ile zarabia zootechnik na początku kariery, a ile po kilku latach?

Zastanawiasz się, ile zarabia zootechnik tuż po ukończeniu szkoły? Na początku trudno spodziewać się wysokich zarobków. Według portali przeprowadzających ankiety wśród przedstawicieli różnych zawodów mediana zarobków zootechników to około 4200 zł brutto. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia poniżej 3600 zł – prawdopodobnie na takie zarobki będziesz mógł liczyć na początek. Jednocześnie aż 25% zootechników może pochwalić się pensją wyższą niż 5 tysięcy złotych brutto.

Gdzie możesz pracować jako zootechnik?

Zawód zootechnika bywa utożsamiany z zawodem weterynarza. Różni je jednak nie tylko rodzaj wykształcenia. Zootechnik zajmuje się przede wszystkim zdrowymi zwierzętami. Zna się na ich hodowli, żywieniu, rozmnażaniu. Dzięki jego działaniom można ograniczyć wizyty weterynarza. Można więc powiedzieć, że oba zawody w pewien sposób się uzupełniają.

Zootechnicy często znajdują zatrudnienie w:

  • zakładach produkcji pasz;
  • dużych gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt;
  • w firmach produkujących maszyny i wyposażenie dla gospodarstw rolnych;
  • w ośrodkach doradztwa rolniczego itp. instytucjach;
  • sklepach zoologicznych, stajniach rekreacyjnych, stacjach badawczych i innych miejscach, gdzie zwierzęta potrzebują opieki i nadzoru.

Masz już rozeznanie w kwestii tego, ile zarabia zootechnik. Wszystko zależy przede wszystkim od miejsca i charakteru jego pracy. Pamiętaj, że w dużych firmach i gospodarstwach rolnych nie tylko dobrze zarobisz, ale także zdobędziesz cenną wiedzę i doświadczenie!

Dodaj komentarz