Ile zarabia kamerzysta? Zarobki operatora kamery, filmowego, na weselach i YouTube

Jaką kwotę mogą zarobić operatorzy kamery? Filmowcy i kamerzyści – jak wygląda ich praca? Wynagrodzenie za stworzenie filmu z wesela. Zastanawiasz się, ile zarabia kamerzysta? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Jeśli chciałbyś stworzyć pamiątkowy film z twojego wesela lub innej ważnej imprezy, powinieneś zainteresować się zatrudnieniem profesjonalnego kamerzysty. Okazuje się, że to bardzo rentowny i opłacalny biznes. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia kamerzysta? Jak wygląda praca tego typu? Przeczytaj!

Kim jest i ile zarabia operator kamery?

Operatorem kamery nazywamy osobę, która obsługuje kamerę wideo i nagrywa filmy z danego wydarzenia. Zadaniem kamerzysty jest nagranie materiału i realizacja według ustalonych wytycznych i wymagań zleceniodawcy. W produkcjach profesjonalnych pracuje w towarzystwie reżysera i operatora filmowego oraz drugiego operatora. Natomiast operator kamery jest również odpowiedzialny za nagranie i montaż filmu z wesela, imprezy okolicznościowej czy koncertu. W ramach usług operatora wchodzi zarówno filmowanie, jak i montaż i dostarczenie końcowego produktu do zleceniodawcy. Sprawdź, jakie wynagrodzenie otrzymuje się na stanowisku operatora kamery.

Kamerzysta weselny – jak wygląda praca na tym stanowisku?

W celu stworzenia filmu weselnego trzeba posiadać oczywiście wysokiej jakości kamerę i niezbędny do nagrywania osprzęt. Niektóre kościoły wymagają od kamerzystów również specjalnych uprawnień do filmowania obiektów o charakterze sakralnym. Na rynku dostępnych jest jednak mnóstwo kursów i szkoleń, które przygotowują do prowadzenia działalności kamerzysty na własną rękę. Praca polega na nagrywaniu wydarzenia, zarówno w kościele, jak i na sali weselnej.Problemem kamerzysty jest konieczność inwestycji w sprzęt na własną rękę. Dodatkowo jego praca jest nieregularna i pracuje głównie w weekendy. Jednocześnie w trakcie tygodnia operator jest odpowiedzialny za montaż filmu.

Ile zarabia kamerzysta weselny? Średnie zarobki za filmy ślubne

Średnie stawki za jedno wesele to szacunkowo 2000 a 4000 złotych netto. Od tego, ile zarabia kamerzysta, zależna oczywiście jest lokalizacja, termin i specyfika danego wesela. Najdroższe będą oferty na ostatnią chwilę w centrach dużych miast z kompleksową obsługą i pełnym wsparciem. Od wynagrodzenia należy odliczyć również koszty związane ze sprzętem. Miesięczne zarobki kamerzystów ślubnych oscylują w wysokości 10 000–16 000 złotych w sezonie ślubnym.

Kamerzysta weselny, eventowy i na YouTube – różne źródła zarobków operatorów kamer

Dowiedz się, ile zarabia kamerzysta w internecie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości na zarabianie na tworzeniu video. Najtańsze są bez wątpienia realizacje wykonane na zlecenie małych firm i imprez. Z założenia najdroższe powinno być przygotowanie filmu z wielkich imprez lub produkcji telewizyjnych, ale jednym z najbardziej opłacalnych biznesów jest zdecydowanie tworzenie filmów na YouTube i opieka nad kanałem. Operator kamery tego rodzaju może zarobić nawet ok. 35 000 złotych miesięcznie.

Ile można zarobić na filmowaniu? Profesjonalne produkcje filmowe

Mediana na powyższym stanowisku wynosi około 5000 złotych brutto. Operatorem telewizyjnym można zostać, kończąc studia na tym kierunku lub wykazując się umiejętnościami na wysokim poziomie.

Ilość kamerzystów na rynku

Rynek kamerzystów i operatorów kamery w Polsce w ostatnich latach mocno się rozwinął. Aktualnie usługi tego typu świadczy kilka tysięcy osób. Najpopularniejsze portale ogłoszeniowe informują o nawet 3 tysiącach aktywnych ofert.

Wiesz już, ile zarabia kamerzysta w Polsce. Oczywiście najwyższe zarobki dotyczą zaledwie kilku procent całego rynku, ale można powiedzieć, że jest to bardzo opłacalny zawód.

Dodaj komentarz