Ile zarabia komentator sportowy? Zarobki dziennikarza sportowego

Sport wszelkiego rodzaju jest popularny na całym świecie. Rozgrywki w wielu dziedzinach komentowane są przez redaktorów i dziennikarzy. Sprawdź, ile zarabia komentator sportowy i czy warto podjąć się tego zawodu.

Jesteś miłośnikiem piłki nożnej, siatkówki, koszykówki lub jakiegokolwiek innego sportu? Koniecznie weź pod uwagę rozwój swojej kariery jako komentatora sportowego. Jako dziennikarz sportowy zawsze masz dostęp do najnowszych informacji ze sportu. Przekazując je odbiorcom, otrzymasz od swojej stacji telewizyjnej pensję, która w Polsce wynosi nawet do 15 000 złotych brutto miesięcznie.

Zastanawiasz się, ile zarabia komentator sportowy, który dopiero zaczyna swoją karierę? W tym przypadku średnie wynagrodzenie również jest atrakcyjne.

Czym powinien wyróżniać się dobry komentator sportowy?

Komentowanie rozgrywek sportowych to ciekawe zajęcie, które daje mnóstwo satysfakcji. Chcesz wiedzieć, ile zarabia komentator sportowy oraz jakie cechy są pożądane na tym stanowisku? Praca komentatora wymaga posiadania takich cech, jak:

 • zdolność do szybkiego wysławiania się;
 • umiejętność przekazywania emocji słownie;
 • przyjemny ton i barwa głosu;
 • wiedza z zakresu danej dziedziny sportowej.

To podstawowe cechy, jakie są wymagane od profesjonalnego komentatora sportowego. Planujesz swoją karierę zawodową w tym kierunku? Potrzebujesz kierunkowego wykształcenia uniwersyteckiego, czyli studiów wyższych. Przyda ci się też wiedza sportowa oraz głos, którego z przyjemnością posłuchają odbiorcy.

Ile zarabia komentator sportowy? Jakie są średnie zarobki dziennikarza sportowego w Polsce?

To, ile zarabia komentator sportowy, nie jest tajemnicą. W Polsce osoby obejmujące to stanowisko osiągają średnie dochody na poziomie 4860 złotych brutto miesięcznie. Dziennikarz i komentator mają podobne funkcje, jednakże to ten drugi zajmuje się komentowaniem meczów sportowych i innych wydarzeń z branży. Jako komentator z wieloletnim doświadczeniem zarobisz nawet 6690 złotych brutto miesięcznie.

Takie pensje osiągają tylko najlepsi komentatorzy zatrudnieni przez stacje radiowe i telewizyjne. Zarobki komentatorów pracujących wyłącznie dla serwisów internetowych będą niższe. Praca komentatora zapewnia też benefit w postaci dostępu do relacji na żywo z wydarzeń sportowych. Zarobki komentatora sportowego w Polsce zależne są głównie od takich czynników, jak

 • miejsce zatrudnienia;
 • ranga wydarzenia sportowego;
 • doświadczenie komentatora.

Pamiętaj, że dziennikarstwo sportowe jest mocno związane z pracą komentatora. Potrzebujesz kompleksowej wiedzy i rzetelnych informacji na temat sportowców oraz danej dziedziny sportu, którą komentujesz. Jako jeden z najlepszych komentatorów w Polsce zarobisz nawet w graniach 10–15 tys. złotych brutto miesięcznie.

Najpopularniejsi komentatorzy sportowi w Polsce

W Polsce jest kilku najpopularniejszych komentatorów sportowych, którzy zajmują się różnym dziedzinami sportu. Zaliczamy do nich:

 • Dariusza Szpakowskiego;
 • Włodzimierza Szaranowicza;
 • Mateusza Borka;
 • Jacka Laskowskiego;
 • Przemysława Babiarza.

Posada komentatora sportowego to nie tylko szansa na rozwój osobisty, ale i wypracowanie marki własnej na rynku. Kiedy zostaniesz rozpoznawalnym komentatorem tak, jak Dariusz Szpakowski czy Włodzimierz Szaranowicz, zarobisz całkiem godziwe pieniądze.

Sprawdź, jak zdobyć stanowisko komentatora sportowego

Wiesz już, ile zarabia komentator sportowy i chcesz zostać jednym z nich? Zrealizujesz swój cel tylko jeśli interesujesz się sportem, masz wyższe wykształcenie i posiadasz wiedzę w zakresie rozgrywek sportowych. Piękny głos i pozytywne emocje raczej nie będą wystarczające. Przygotuj się odpowiednio, kiedy aplikujesz na stanowisko komentatora.

Zaktualizuj swoją wiedzę, popracuj nad głosem i przede wszystkim opanuj stres. To, ile zarabia komentator sportowy, jest dobrą motywacją do działania.

Dodaj komentarz