Ile zarabia minister zdrowia? Sprawdzamy wynagrodzenie Adama Niedzielskiego

Temat wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia powraca regularnie. A ile zarabia minister zdrowia? Przeczytaj nasz krótki tekst i poznaj dokładną kwotę jego wynagrodzenia!

O tym, ile zarabia minister zdrowia, zrobiło się głośno podczas ostatnich protestów w służbie zdrowia. Adam Niedzielski powiedział wówczas, że państwa polskiego nie stać na podwyżki. A jakie są zarobki samego ministra i jak bardzo różnią się od tego, co otrzymują lekarze i pielęgniarki? Sprawdź wysokość jego wynagrodzenia!

Ile zarabia minister zdrowia po ostatniej podwyżce?

Do końca lipca 2021 roku minister zdrowia pobierał miesięczną pensję w wysokości 12 705 złotych brutto. Ile zarabia minister zdrowia po podwyżce? To 14 029,10 złotych brutto pensji zasadniczej. Oprócz tego Adam Niedzielski otrzymuje dodatkowo łącznie 3 757,80 zł brutto dodatku stażowego i funkcyjnego. Jego miesięczne wynagrodzenie to zatem niemal 18 tysięcy złotych.

Majątek ministra Adama Niedzielskiego

Jak każdy urzędnik państwowy, również minister zdrowia jest zobowiązany do publikowania oświadczeń majątkowych. Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć, że jest on właścicielem domu i mieszkania, a na jego koncie bankowym znajduje się 106 tysięcy złotych (dane na koniec 2020 roku).

Wcześniej, przed objęciem teki ministra, Adam Niedzielski pełnił funkcję prezesa NFZ. W jednym wywiadów stwierdził, że na przejściu do Ministerstwa Zdrowia stracił finansowo. Jego oświadczenia majątkowe jednak tego nie potwierdzają – w 2020 roku w ciągu kilku miesięcy jego oszczędności wzrosły o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

To, ile zarabia minister zdrowia, było przedmiotem dyskusji podczas ostatnich protestów w służbie zdrowia. Polityk w pewnym sensie sam ją sprowokował, twierdząc, że nie stać nas na 104 miliardy złotych na podwyżki dla medyków. Sam nie chciał wówczas podać kwoty, jaką zarabia. Do informacji udało się dotrzeć dopiero dziennikarzom, którzy zwrócili się bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia.

Dodaj komentarz