Ile zarabia programista i czy musisz mieć doświadczenie w IT? Sprawdzamy!

Ile zarabia programista w polskich realiach i od czego zależy jego wynagrodzenie? Wysokość stawek jest uzależniona od wielkości firmy, doświadczenia i języka programowania. Z tego artykułu dowiesz się, czy praca w IT nadal się opłaca. Przeczytaj!

Przyznasz, że pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na wiele branż gospodarki. A jak ma się IT w obecnych warunkach? Ile zarabia programista i czy jego zarobki spadły? Jaka jest stawka godzinowa programisty? Widać wyraźnie, że internet nie jest chwilowym trendem, a raczej bardzo stabilnym sektorem gospodarczym. Dlatego tak wielu przedsiębiorców dzięki niemu rozwija swój biznes. A za każdym z nich stoi zespół programistów.

Młodszy programista – zarobki na początku kariery

W branży IT bardzo duże znaczenie ma doświadczenie, jakie posiada pracownik. Ile zarabia programista, gdy rozpoczyna współpracę z firmą? Jest to uzależnione od języka programowania, ale i wielkości samej firmy. 

Przyjmuje się, że młodszy programista może liczyć na zarobki z zakresu 4800-5200 zł brutto. To bardzo dobry wynik, szczególnie, jeśli spojrzysz na niskie wymagania pracodawców, zwłaszcza te dotyczące doświadczenia. Im jest ono większe, tym więcej zyskuje programista.

Młodszy programista JavaScript – zarobki

Wśród najpopularniejszych języków programowania znajdują się:

 • Java;
 • JavaScript;
 • C++;
 • PHP;
 • .NET.

Zdecydowanie najlepiej opłacanym wśród nich jest język Java. Młodszy programista Java ma zarobki nawet o 20% większe niż podczas programowania w JavaSript. Ile zarabia programista, gdy zaczyna pracować w tym języku? Zwykle jego wynagrodzenie nie przekracza 4500 zł brutto.

Starszy programista i jego zarobki

Wraz z doświadczeniem stawka godzinowa programisty, jak i średnie zarobki rosną. Jak przekłada się to na liczby? Średnie zarobki, obliczone na podstawie najpopularniejszych języków programowania, w przypadku starszego specjalisty wynoszą od 10 000 do 11 500 zł brutto. Jak widać, w pewnych przypadkach starszy programista dostaje niemal dwukrotnie więcej niż młodszy, niedoświadczony pracownik IT. 

W zależności od języka programowania również zauważa się znaczne rozbieżności. Ile zarabia programista Java, jeśli zyskuje stanowisko starszego specjalisty? Zarobki starszego programisty Java przekraczają 13 000 zł brutto.

Software engineer – zarobki i obowiązki

Analizując różne stanowiska w IT zauważysz, ile zarabia programista według realizowanych obowiązków. Na uwagę zasługuje software engineer, którego zarobki są adekwatne do umiejętności. Odpowiada on za tworzenie fundamentów baz danych i oprogramowania wewnętrznego. Pracuje z językiem C/C++ i musi bardzo dobrze znać:

 • protokoły sieciowe (VoIP-SIP, H.323, RTP/RTCP, a także TCP/IP);
 • systemy telekomunikacyjne (LTE, GSM, P25, TETRA, CDMA, DMR);
 • system Linux.

Na samym starcie programista C++ ma zarobki na poziomie nieco ponad 5000 zł brutto. Jego wynagrodzenie jest zależne od wielkości firmy, stażu i rodzaju zatrudnienia.

Software developer – zarobki dla doświadczonych programistów

Stanowisko software developera nie jest zarezerwowane dla młodych i niedoświadczonych pracowników IT. Dlaczego? Ponieważ zakres obowiązków takiej osoby obejmuje nie tylko pisanie oprogramowania, ale też:

 • znajomości architektury kodu;
 • wdrażanie własnych innowacji;
 • testowanie gotowych produktów. 

Dlatego, z jednej strony taka osoba musi mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w IT, ale z drugiej – zostaje odpowiednio wynagrodzona. Ile zarabia programista na stanowisku software developer? Software developer otrzymuje zarobki przekraczające granicę 10 000 zł brutto.

Programista embedded – zarobki i obowiązki

Jaki jest zakres pracy programisty zajmującego się systemami embedded? To zintegrowane z konkretnymi częściami elektronicznymi oprogramowania, które działają na poziomie danego urządzenia. Pracodawca wymaga więc nie tylko bardzo dobrej znajomości języków programowania czy komunikacji w języku angielskim, ale też zagadnień z dziedziny komunikacji sieciowej np. Ethernet, TCP/IP, CAN. 

Zarobki programisty embedded mają związek z:

 • projektowaniem takiego oprogramowania;
 • dokumentacją projektową;
 • utrzymaniem odpowiedniej jakości funkcjonującego oprogramowania. 

Ile zarabia programista systemów embedded? Średnie wynagrodzenie to ok. 5000 zł brutto.

Zarobki programistów a miejsce zatrudnienia

Konkretne stawki uzależnione są od doświadczenia i danego języka programowania. Jak widzisz, rozbieżności są znaczące, a artykuł udowadnia, że najlepiej opłacani są programiści Java. 

Im większa jest firma, w której dany pracownik programuje, tym zarobki są wyższe. Najlepiej opłacani są programiści zatrudniani w średnich i dużych firmach. Liczba pracowników oscyluje w nich w przedziale 250-1000 osób. Jaka jest różnica między zarobkami osób zatrudnianych w mikro i małych przedsiębiorstwach w porównaniu do gigantów IT? W niektórych przypadkach dysproporcja wynosi 30%!

Średnie zarobki programisty – forma zatrudnienia

Ile zarabia programista w zależności od rodzaju umowy, którą podpisał? Pracodawcy często nie określają jednej formy zatrudnienia podczas rekrutacji, zostawiając sobie i zainteresowanemu pewną swobodę wyboru. Spośród młodszych i niedoświadczonych programistów najczęściej wybierana jest umowa o pracę lub zlecenie. Taka forma zatrudnienia zapewnia zwykle niedoświadczonemu programiście pensję na poziomie ok. 5000 zł brutto.

To jednak nie wszystko, bo możliwe jest również samozatrudnienie, nazywane umową B2B. Chociaż najmłodsi specjaliści nie są zbyt często zatrudniani na takich warunkach, ich wynagrodzenie w tej formie rozliczenia oscyluje w granicach 5500-6000 zł netto. Oczywiście, konieczne jest też odprowadzenie podatku dochodowego i opłat związanych z prowadzeniem działalności. 

Im większe doświadczenie, tym częściej proponowane są umowy B2B. Zarobki senior developera mogą w takiej formie zatrudnienia przekroczyć nawet 20 000 zł miesięcznie netto.

Programista i jego wynagrodzenie – czy to wciąż perspektywiczny kierunek?

Z badań rynkowych wynika, że największy wzrost wynagrodzenia wśród programistów następuje po dwóch latach od zatrudnienia. Dla osób posiadających niewielkie doświadczenie to bardzo dobra wiadomość. Widać więc, że to, ile zarabia programista, głównie zależy od stażu i umiejętności popartych doświadczeniem. Zwykle już po pierwszych 6 miesiącach od rozpoczęcia pracy w branży IT możesz liczyć na sporą podwyżkę. Po dwóch latach developer osiąga zarobki niemal dwukrotnie większe od początkowych!

Oczywiście, przedstawione tu dane są uśrednione i nie zawierają wszystkich możliwych zmiennych. Te są związane z miejscem zatrudnienia, językiem programowania oraz rozwojem osobistym programisty. Im dłużej pracujesz w tym zawodzie, tym wolniej rośnie twoja pensja.

Ile zarabia programista – podsumowanie artykułu

Zarobki w IT są omawiane na niejednym forum dyskusyjnym. Dla niektórych są irracjonalnie wysokie, dla innych – adekwatne do zysków i zaangażowania. Obecnie widać jeszcze wyraźniej wpływ systemów informatycznych i internetu na codzienność każdego człowieka. Dlatego to, ile zarabia programista, może mieć wpływ na wybór twojej ścieżki rozwoju. Czy ty też chcesz zostać programistą? Nic straconego, nawet jeśli studia już dawno za tobą!

Dodaj komentarz