Chcesz wiedzieć, ile zarabia ochroniarz? Kto może zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony? Jak w praktyce wygląda ochrona osób i mienia?

Pracownicy ochrony są obecni w wielu miejscach, choć na pierwszy rzut oka możesz ich nie dostrzegać. Chcesz wiedzieć, jak zostać ochroniarzem? A może interesuje cię, ile zarabia ochroniarz w Polsce? Sprawdź, czy to opłacalne zajęcie.

Pracownicy ochrony odpowiedzialni są za bezpieczeństwo w danym miejscu. Spotkasz ich nie tylko w galeriach handlowych, ale także zakładach produkcyjnych, czy nawet miejscach użytku publicznego. Zakład ochroniarski zajmuje się najczęściej ochroną osób oraz mienia na specjalne zlecenie. W tym przypadku pensja pracownika ochrony wynosi średnio 1927 złotych netto miesięcznie. To dość niska kwota, biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaką bierze na siebie jako pracownik ochrony fizycznej. To wymagająca profesja, która przez wiele osób jest wciąż niedoceniana. Przeczytaj i dowiedz się, ile zarabia ochroniarz!

Ile zarabia ochroniarz? Najważniejsze informacje o wynagrodzeniu pracownika ochrony

Praca ochroniarza to zajęcie, które według wielu osób jest po prostu nudne. Oczywiście agencje ochrony przydzielają swoich pracowników tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Wynagrodzenie ochroniarza może sięgać maksymalnie poziomu około 2591 złotych netto miesięcznie. Podczas ochrony imprez masowych oraz mienia wynagrodzenia są najniższe. Wiele zależy też od rejonu działania. Zastanawiasz się, ile zarabia ochroniarz? Najwyższe zarobki osiągniesz w takich miastach, jak:

  • Wrocław;
  • Poznań;
  • Opole;
  • Warszawa.

W większości przypadków średnie zarobki ochroniarza wynoszą około 4500 złotych brutto na miesiąc. Te kwoty dotyczą jednak wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej osób i mienia. Wszyscy przedstawiciele tego zawodu często protestują, iż ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do ponoszonej na tym stanowisku odpowiedzialności. Ochroniarze dzielą się przede wszystkim na:

  • kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej;
  • ochroniarzy niekwalifikowanych.

Jeśli zaliczasz się do tej pierwszej grupy, masz szansę na znacznie wyższe zarobki. Najwięcej zarabiają bowiem osoby posiadające licencję, doświadczenie oraz będące w dobrej kondycji fizycznej. Kiedy zaczynasz swoją karierę w tym zawodzie, otrzymasz wynagrodzenie na poziomie około 2500 złotych miesięcznie.

Czym zajmuje się ochroniarz w Polsce?

Osoba na tym stanowisku zajmuje się przede wszystkim ochroną osób oraz mienia. Wynika to z ustawy o ochronie osób i mienia. Zakres działań pracownika ochrony w dużej mierze zależy od miejsca pracy. To pracodawca decyduje kogo i w jaki sposób będziesz ochraniać. Niewykwalifikowanym ochroniarzem może zostać praktycznie każdy. W tym przypadku agencje ochrony chętnie zatrudniają studentów, osoby na emeryturze oraz posiadające grupę inwalidzką. Masz już kwalifikacje do pracy w tym zawodzie? Zajmiesz się w takim razie:

  • konwojem gotówki;
  • ochroną osób i obiektów wysokiego ryzyka;
  • konsultacjami w sprawach bezpieczeństwa.

Jak zostać ochroniarzem? Podstawowe warunki

Jako kandydat na ochroniarza musisz mieć ukończone minimum 21 lat. Dodatkowo nie możesz być skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Uprawnienia ochroniarskie zdobędziesz bezpośrednio na wojewódzkiej komendzie policji. Zdecyduj się na wyrobienie tzw. drugiego stopnia licencji, dzięki czemu otrzymasz znacznie większe uprawnienia. Koszty kwalifikacji do tego zawodu nie przekraczają kwoty około 2000 złotych. W tę cenę wliczone są wizyty lekarskie, egzaminy oraz koszt procedury przyznania uprawnień.

Wiesz już, ile zarabia ochroniarz. Przeciętne zarobki ochroniarzy, którzy narażają swoje życie dla innych, są najczęściej zbyt niskie. Wiele firm ochroniarskich decyduje się na podnoszenie wynagrodzeń, ale to przekłada się także na wyższe ceny ich usług.

Dodaj komentarz