Ile zarabia operator koparki? Zarobki i uprawnienia operatora koparko-ładowarki w 2024 roku

Koparki oraz koparko-ładowarki to uniwersalne maszyny do robót ziemnych. Operator koparki posiadający odpowiednie uprawnienia może liczyć na stałe i pewne zatrudnienie oraz wysokie zarobki zarówno w kraju, jak i za granicą w 2024 roku.

Ile zarabia operator koparki? Obowiązki operatora koparki i koparko-ładowarki

ile zarabia operator koparki - obowiązki operatora koparki i koparko-ładowarki

Do podstawowych obowiązków operatora koparki należy wykonywanie prac we współpracy z innymi pracownikami budowy i realizacja poleceń wydawanych przez kierownika. Praca na koparce wiąże się także z odpowiedzialnością za powierzony sprzęt. Pracownik musi na bieżąco kontrolować stan techniczny maszyny, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszać przełożonemu. Do najczęściej przeprowadzanych przez operatora prac należy:

  • przeprowadzanie prac ziemnych;
  • wykopywanie i zakopywanie dołów;
  • pomoc w transporcie materiałów;
  • przygotowanie terenu;
  • załadunek i rozładunek towaru.

Jak zostać operatorem koparki?

Praca na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki wymaga dużej odporności na stres oraz wysoko rozwiniętych zdolności manualnych. Dużą rolę odgrywa staranność i spostrzegawczość. Przyda się także cierpliwość, bo wykonywanie prac ziemnych wiąże się z wielogodzinnym wykonywaniem takich samych lub podobnych czynności. Operator koparki to zawód wymagający posiadania odpowiednich uprawnień, które uzyskuje się w drodze kursów.

Jak zdobyć uprawnienia na stanowisko operatora koparki?

Obecnie zawód operatora koparki jest regulowany prawnie zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Oznacza to, że aby go wykonywać, należy mieć stosowne uprawnienia. Jak je zdobyć? Przede wszystkim przyszły operator maszyn budowlanych musi być osobą pełnoletnią, mieć prawo jazdy kategorii B oraz uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów można udać się do ośrodka szkoleniowego w celu odbycia kursu. Do wyboru jest szeroka oferta szkoleń dających uprawnienia na różnego typu koparki. Na zajęciach teoretycznych i praktycznych uczestnicy otrzymują niezbędną wiedzę pozwalającą na bezpieczną obsługę maszyny oraz dokonywanie drobnych napraw. Kurs kończy się egzaminem państwowym.

Ile kosztuje kurs operatora koparki?

ile zarabia operator koparki - ile kosztuje kurs

Oprócz tego, ile zarabia operator koparki, ważne jest również pytanie o niezbędne kursy specjalistyczne. Ukończenie kursu wiąże się z wydatkiem wynoszącym około 2000 złotych. Cena ta zawiera koszt organizacji zajęć oraz wydania dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień. Zważywszy na to, ile zarabia operator koparki, nie jest to duża kwota, a dodatkowym plusem jest fakt, że uprawnienia wydawane są bezterminowo. O dofinansowanie szkolenia mogą ubiegać się osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

Ile zarabia operator koparki w Polsce?

Przeglądając wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, możemy dowiedzieć się, ile zarabia operator koparki jednonaczyniowej lub ładowarki. Mediana, czyli przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku, to 5530 złotych brutto. Co drugi operator koparki kołowej otrzymuje pensję od 4530 do 7200 złotych. Najgorzej zarabiający operatorzy zarabiają poniżej 4530 złotych brutto. Na wysokość zarobków wpływa między innymi doświadczenie zawodowe oraz staż pracy w danej firmie. Na bardzo dobrą pensję operator koparki może liczyć także w pracy za granicą. Stawka godzinowa u naszych zachodnich sąsiadów wynosi ok. 18 euro za godzinę.

Jeśli interesuje cię taki zawód, sprawdź aktualne dane co do tego, ile zarabia operator koparki i jak uzyskać stosowne uprawnienia. Jeśli dopełnisz niezbędnych formalności, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w Polsce i za granicą.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia operator koparki na godzinę?

Operator koparki zarabia w Polsce średnio 25-30 złotych za godzinę.

Ile zarabia początkujący operator koparki?

Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku przy zatrudnieniu na etat to 4800 złotych brutto, czyli 3530 złotych netto. Wraz ze stażem pracy i większym doświadczeniem stawka ta rośnie,

Jak długo trwa kurs na koparkę?

W wersji podstawowej (jeden rodzaj urządzeń) kurs na obsługę koparki trwa 134 godziny. W skład kursu wchodzą zajęcia teoretyczne (52 godziny) i praktyczne (82 godziny).

Dodaj komentarz