Ile zarabia papież? Dowiedz się!

Pełnienie posługi papieskiej nie jest łatwym zadaniem. Wiąże się ono z wieloma wyrzeczeniami i obowiązkami. Czy głowa kościoła otrzymuje za swoją pracę godziwe wynagrodzenie? Sprawdziliśmy, ile zarabia papież!

Zdania głowy papieża są powszechnie znane. Każdy ma dostęp do dokumentacji pokazującej, co należy do jego obowiązków. Głowa kościoła katolickiego nie ma łatwego życia. To pełne jest wyrzeczeń, podróży i konieczności zachowywania odpowiedniej etykiety. Każdy krok papieża jest bacznie śledzony przez media oraz otaczających go księży. Nie ma tutaj mowy o prywatności. Czy za tak ciężką pracę wypłacane jest sowite wynagrodzenie? Ile zarabia papież? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Sprawdziliśmy, ile zarabia papież!

Kwestia zarobków papieża nie jest jednoznaczną. Chociaż w amerykańskim programie The Catholic Talk Show jasno wspomina się o kwocie bliskiej 100 tysiącom dolarów rocznie, co daje około 8 300 dolarów miesięcznie, to należy przyznać, że pieniądze te nie trafiają bezpośredni do rąk głowy kościoła. Jeśli więc zastanawiasz się, ile zarabia papież, to musisz wiedzieć, że nie otrzymuje on żadnej pensji. Wszelkie pieniądze przeznaczone na pokrycie wydatków papieża przekazywane są do Watykanu. Obecna głowa kościoła, ani też żaden poprzedni papież nie otrzymuje i nigdy nie otrzymywał pensji za swoją wysługę.

Czy papież ma dostęp do zasobów finansowych?

Obecnie piastujący funkcję papieża, Franciszek, jest członkiem Towarzystwa Jezusowego, gdzie złożył śluby ubóstwa. Nie należy jednak zapominać o pewnego rodzaju symbolicznej zapłacie, jaką rokrocznie otrzymuje każdy z papieży. Są nią trzy monety: brązowa, srebrna oraz złota. Głowa kościoła przechowuje je za życia, a po jej śmierci są one chowane do trumny wraz z ciałem.

Dodatkowo papież ma dostęp do funduszu Watykanu. Służy on głównie finansowaniu celów dobroczynnych i pomocowych. Głowa Kościoła może do niego sięgnąć w sytuacjach kryzysów politycznych i katastrof naturalnych, których negatywne skutki odbijają się na dobrostanie wiernych.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile zarabia papież jest prosta – głowa kościoła nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za swoją posługę.

Dodaj komentarz