Ile zarabia pośrednik nieruchomości i od czego zależą jego pobory?

Agent nieruchomości to osoba kojarząca sprzedawców i nabywców nieruchomości. Jego zarobki najczęściej mają charakter prowizyjny, dlatego miesięczne pobory zależą od ilości przeprowadzonych transakcji. Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Branża nieruchomości rozbudza wyobraźnię wielu ludzi, którzy szukają sposobu na zarobienie pieniędzy. Pośredniczenie przy transakcji i pobieranie opłat od obu stron wydaje się łatwym zajęciem. W ten sposób myśli wiele osób, co wpływa na ogromną konkurencję w tej branży. O jakich zarobkach mowa? 

Od czego zależy pensja pośrednika nieruchomości? 

Zanim przedstawimy konkretne wartości i opowiemy, ile zarabia pośrednik nieruchomości, poznaj charakterystykę tego zawodu. Pozwoli ci to zrozumieć, dlaczego pensje są tak zróżnicowane. 

Pośrednik ma za zadanie skojarzenie ze sobą osób, które chcą sprzedać nieruchomość i osób chcących ją kupić. Pensja bazowa na takim stanowisku jest stosunkowo niska, a głównym źródłem dochodu jest premia od transakcji. Agencje pobierają od 3 do 5 procent wartości transakcji od każdej ze stron. Pośrednik zatrudniony w agencji z reguły otrzymuje około 1 procenta od całej kwoty. 

Ile zarabia pośrednik nieruchomości – średnie pensje na rynku

Według badań rynkowych pośrednik może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w granicach 4 tysięcy netto. Jednak ponad połowa pracowników na tym stanowisku otrzymuje pensje w granicach od 3100 do 5000 złotych. To jednak tylko wypłaty osób pracujących na etacie w agencjach, a zatem otrzymujących stałe wynagrodzenie i premie. 

Ile zarabia pośrednik nieruchomości prowadzący swoją agencję? Tutaj praktycznie nie da się wyznaczyć górnej granicy. Często sprzedaż jednej nieruchomości daje zyski osiągane przez innych w ciągu roku, a nawet kilku lat. Niestety mogą zdarzyć się też przestoje i agencja przez kilka miesięcy nie generuje żadnych dochodów. 

Praca pośrednika nieruchomości wymaga dużych umiejętności interpersonalnych i ciągłego powiększania bazy klientów. Tylko mając te cechy i będąc stale aktywnym, możesz liczyć na dobre zarobki na stanowisku pośrednika nieruchomości.

Dodaj komentarz