Ile zarabia psycholog dziecięcy? Nadzoruje prawidłowy rozwój dziecka, a w razie potrzeby kieruje na leczenie

Psychologia to trudna dziedzina obejmująca wiele dziedzin, wymagająca studiów i ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Ile zarabia psycholog dziecięcy, któremu powierzamy zdrowie psychiczne swojego dziecka?

Kiedy pojawia się problem w postaci zaburzenia, niepokoją nas zachowania dziecka. To właśnie psycholog dziecięcy będzie pierwszą osobą, do której należy się zwrócić w takiej sytuacji. Nie prowadzi on terapii, chyba że w toku dalszej nauki zdobył uprawnienia terapeuty. Jego zadaniem jest diagnozowanie zaburzeń oraz pierwsza pomoc, w tym skierowanie na właściwe leczenie. Nie należy mylić psychologa z psychoterapeutą. W tym zawodzie równie ważne jest prowadzenie badań, które sprzyjają rozwojowi tej nauki, a tym samym coraz skuteczniejszej pomocy.

Gdzie pracuje psycholog dziecięcy?

Jest potrzebny w wielu miejscach i w różnych placówkach może znaleźć zatrudnienie:

  • w szkołach i przedszkolach;
  • w poradniach (publicznych i prywatnych);
  • w domach dziecka;
  • w ośrodkach szkoleniowych;
  • w sądach.

Jak zostać psychologiem dziecięcym?

Żeby móc działać jako psycholog dziecięcy, należy na początek skończyć studia psychologiczne i uzyskać tytuł magistra. Konieczny będzie także staż. Dla większości psychologów to dopiero początek drogi. To zazwyczaj ludzie, dla których ta praca to także pasja i od tego także zależy to, ile zarabia psycholog dziecięcy. Poszerza on swoją wiedzę, działa w różnych kierunkach, żeby zdobyć jak największe doświadczenie, ale też dlatego, że zwyczajnie chce być na bieżąco w tej dziedzinie. 

Ile zarabia psycholog dziecięcy?

Zarobki psychologa dziecięcego zależą między innymi od zdobytego wykształcenia, doświadczenia, dodatkowych kursów i kierunków szkoleń. Im jest ono bogatsze, tym lepsze będą płace w tym zawodzie.

Bardzo często psycholodzy dzieci działają jednocześnie w sektorze prywatnym i publicznym, żeby uzyskać wyższą pensję. W zależności od województwa będzie to kwota od 3500 zł brutto do ponad 5000 zł brutto. Najlepiej zarabiają ci z województwa mazowieckiego i pomorskiego. Znacznie niższe dochody w tym zawodzie notowane są w województwach podlaskim i świętokrzyskim.

Psycholog dziecięcy to zawód niezwykle ważny, ponieważ coraz więcej dzieci potrzebuje konsultacji psychologicznej. Ważne więc, żeby każde z nich miało dostęp do profesjonalnej opieki.

Dodaj komentarz