Ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich? Sprawdź pensję na tym stanowisku! 

Ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Z całą pewnością jest to odpowiedzialne stanowisko. Czy za tym idą wysokie zarobki? Sprawdź! 

Rzecznik Praw Obywatelskich to konstytucyjny, niezależny organ ochrony prawnej obywateli. Wiele osób zastanawia się, ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich? Powoływany jest on na to stanowisko przez Sejm za zgodą Senatu na okres 5 lat, a więc jego pensja finansowana jest ze środków publicznych. Sprawdź zarobki na tym stanowisku. 

Rzecznik Praw Obywatelskich – czym charakteryzuje się to stanowisko?

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) to obywatel Polski, który wyróżnia się wiedzą prawniczą, odpowiednim doświadczeniem zawodowym, nieposzlakowaną opinią, a także wrażliwością społeczną i wysokim autorytetem. Ta sama osoba nie może pełnił funkcji rzecznika przez dłużej niż dwie pięcioletnie kadencje. RPO w ramach swojej działalności pozostaje niezależny i niezawisły od innych organów. Co roku składa przed Sejmem i Senatem sprawozdanie ze swojej działalności. Przekazuje także informacje dotyczące aktualnego stanu przestrzegania praw i wolności obywateli Polski. 

W jakich sprawach pomaga Rzecznik Praw Obywatelskich?

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelski, warto też wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje. Osoba na tym stanowisku podejmuje czynności z urzędu, na podstawie pozyskiwania informacji z publikacji prasowych, a także radia i telewizji. RPO może działać także w związku z bezpośrednimi doniesieniami na temat nadzwyczajnych wypadków. Przeprowadza prewencyjne wizyty w szpitalach psychiatrycznych, jednostkach wojskowych, a także zakładach karnych. Innymi słowy, dba o przestrzeganie praw obywatelskich, stoi na straży wolności człowieka. 

Ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich? 

Kadencja RPO trwa 5 lat. Wiadomo, że w trakcie jej trwania pensja wynosi mniej niż 1 mln złotych brutto za cały ten okres. Wynagrodzenie RPO jest określone ustawowo na poziomie 15 tys. zł brutto miesięcznie. Zatem ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich “na rękę”? Około 10 667 zł. 

To, ile zarabia Rzecznik Praw Obywatelskich narzucone jest ustawowo. Biorąc pod uwagę ogromną odpowiedzialność tej funkcji i szeroki zakres obowiązków, pensja nie wydaje się być szokująco wysoka.

Dodaj komentarz