Ile zarabiają YouTuberzy? Od tysięcy do milionów. Przekonaj się, jak się zarabia na YouTube!

Ile zarabiają YouTuberzy? To pytanie zadaje sobie wielu widzów popularnych kanałów prowadzonych w największym serwisie wideo świata. Jak wygląda rzeczywistość? Jak się zarabia na YouTube? Poznaj fakty i rozwiń własną karierę!

Z tego artykułu dowiesz się, ile YouTube płaci za wyświetlenia, a także, czy to właśnie profity z wyświetleń stanowią fundament zarobków twórców. Sprawdź, ile zarabiają YouTuberzy w Polsce i jak ich zarobki mają się do kwot uzyskiwanych przez globalnych liderów. Przeczytaj, a dowiesz się, jak zarobić na YouTube i czy to w ogóle możliwe.

Zarabianie na YouTube – jak wygląda

Podstawowe zarobki twórcy publikującego swoje materiały w serwisie YouTube to te płynące z wyświetleń. Odpowiedź na pytanie o to, ile YouTube płaci za wyświetlenia, powinna jednak odnosić się do nieco inaczej sformułowanego zagadnienia. Najpierw należy bowiem rozróżnić, za jakie wyświetlenia serwis płaci.

Nie każde wyświetlenie podlega spieniężeniu. Dzieje się tak tylko z tymi odsłonami, które wiążą się z obejrzeniem reklamy przez użytkownika. Jeśli widz pominie reklamę lub używa programu blokującego, do twórcy nie powędruje choćby grosz.

Jak włączyć zarabianie na YouTube

Nie każdy twórca może z miejsca pobierać profity z wyświetleń. Aby monetyzacja była w ogóle możliwa, trzeba spełnić kilka warunków. Oto one:

  • kanał musi mieć minimum tysiąc subskrypcji;
  • łączny czas odtworzeń filmów musi przekroczyć 4 tys. godzin;
  • dodatkowo, musi to mieć miejsce w ciągu dwunastu następujących po sobie miesięcy.

Oznacza to co najmniej rok czekania, zanim będziesz mógł monetyzować swoje filmy jako twórca. Tym samym odpowiedź na pytanie o to, ile zarabiają YouTuberzy, którzy dopiero zaczynają, jest mało pocieszająca. Nie zarabiają wcale.

Ile zarabiają YouTuberzy na YouTube Premium?

Wyświetlenia filmów, a w zasadzie wyświetlenia reklam przy filmach, to najbardziej podstawowa forma zarobku w YouTube. Ale serwis oferuje także inne metody uzyskiwania przychodu. Jedną z nich jest YouTube Premium. W płatnej wersji portalu nie ma reklam. Firma natomiast przekazuje twórcom pewien procent z abonamentów opłacanych przez użytkowników. Otrzymują oni też procent zysków z transakcji dokonywanych przez widzów wewnątrz aplikacji.

Ile zarabiają YouTuberzy na YouTube Premium? Stosunkowo niewiele. W hierarchii źródeł bezpośrednich zysków z YouTube prym wiodą wyświetlenia reklam przy filmach. Za nie twórcy dostają ok. 90% całkowitych podstawowych zysków. YouTube Premium i aplikacje to 10% albo mniej.

Ile YouTube płaci za wyświetlenia?

Aby dowiedzieć się, ile zarabiają YouTuberzy na konkretnej liczbie wyświetleń, należy zrozumieć mechanizm monetyzacji filmów. Kluczowym pojęciem jest tu Revenue Per Mile (RPM). Dosłownie oznacza to dochód na tysiąc. Chodzi rzecz jasna o to, ile płaci YouTube za tysiąc wyświetleń. Wartość ta jest obliczana poprzez wzięcie pod uwagę dwóch czynników:

  • całkowitego przychodu, jaki osiągnął dany materiał;
  • łącznej liczby wyświetleń. 

Podzielenie przychodu przez liczbę wyświetleń daje ów wskaźnik.

RPM nie jest jednolite. Zależy od różnych czynników. Ważna jest tu liczba reklam umieszczanych w materiałach czy zaangażowanie odbiorców. Na końcu bowiem liczy się to, ile reklam obejrzał twój widz. Niektóre typy kanałów mają wyższy RPM, inne – niższy.

Najwyższym mogą się pochwalić kanały adresowane do kobiet. Te, które dotyczą tematyki urody i lifestylowej. Tu RPM przekracza 5 zł, a nawet dochodzi do 5,50 zł. Z kolei kanały dotyczące tematyki gier wideo legitymują się RPM nieco przekraczającym 2 zł. Nietrudno wyliczyć, ile zarabiają YouTuberzy gamingowi za milion wyświetleń ich materiału. Jest to kwota rzędu 2 tys. zł.

Prawdziwe zarobki – YouTube to nie tylko wyświetlenia

Jednak w istocie to, ile zarabiają YouTuberzy na wyświetleniach, nie ma kluczowego znaczenia. O wiele istotniejsze są inne źródła przychodów. To one generują prawdziwe zyski. Jak widzisz, YouTube wcale nie płaci tak wiele, nawet za bardzo popularne filmy. Kto zatem daje pieniądze? Wielkie marki lub też sami widzowie.

Trzy kluczowe źródła przychodów z działalności na YouTube można przedstawić następująco:

  • zyski z reklam wyświetlanych przy filmach;
  • influencer marketing;
  • zyski generowane bezpośrednio przez fanów.

Ile zarabiają YouTuberzy na współpracy z markami i dzięki fanom?

Najważniejsze źródło, z którym wiąże się zarabianie na YouTube, to tak zwany influencer marketing. Popularny YouTuber współpracuje z jakąś marką, przykładowo produkującą napoje gazowane. Reklamuje produkt firmy poprzez materiały sponsorowane i użycza swojego wizerunku. Promuje produkt nie tylko na samym YouTube, ale też w innych prowadzonych przez siebie mediach, od Instagrama po TikToka. Zarobki, oczywiście, zależne są od popularności twórcy. Mogą jednak przekraczać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, w zależności od marki i projektowanej kampanii.

Drugie istotne źródło przychodów to widzowie sami w sobie. Popularną formą zarobku jest crowdfunding. To, ile zarabiają YouTuberzy w przypadku korzystania z serwisów crowdfundingowych, zależy od więzi z fanami. Może się zdarzyć, że dany kanał ma wielu widzów, ale nie są na tyle zaangażowani, by chętnie wspierać autora. Z kolei mniejszy kanał, dzięki wiernym widzom, może generować w ten sposób niemałe zyski. YouTuberzy mogą także zarabiać na książkach, koszulkach, kubkach czy innych gadżetach sprzedawanych fanom.

Ile zarabiają YouTuberzy w Polsce i ile zarabia się na YT na świecie?

Nie istnieje wiele opracowań dotyczących tego, ile zarabiają YouTuberzy w Polsce. Oni sami niechętnie dzielą się informacjami na temat zarobków. A nawet jeśli, zawsze jest to kwestia konkretnego twórcy, nie zaś przekrojowe spojrzenie. Kilka lat temu powstało jednak opracowanie dające pewien obraz tego, ile można zyskać na tej działalności.

W 2017 roku portal APYNews przeprowadził badanie na szerokiej grupie ponad stu twórców-influencerów o różnym stopniu popularności. Zaliczali się do nich zarówno ci zajmujący się grami, tematyką lifestyle, jak i szeroko pojętą rozrywką. Okazało się, że średnie miesięczne zarobki YouTubera to ok. 9000 zł. 

Połowa badanych zarabiała od 1000 do 5000 złotych, zaś kolejne 30% – od 10000 do 15000 zł. YouTuberzy zajmujący się tematyką lifestyle zarabiali przy tym ok. dwa razy więcej od tych zajmujących się gamingiem. Po raz kolejny widzisz, że to, ile zarabiają YouTuberzy, łączy się tak z popularnością, jak i przywiązaniem fanów.

Zarobki YouTube – światowi rekordziści

To jednak nic w porównaniu z globalnymi rekordzistami. W 2020 roku globalnym liderem pod względem zarobków był… dziewięciolatek. Ryan Kaji to gwiazda kanału „Ryan’s World”, na którym chłopiec omawia różnego rodzaju zabawki. Tylko w samym 2020 roku zarobił niecałe 30 milionów dolarów. Oczywiście, kluczowe znaczenie miały tu nie wyświetlenia, a umowy licencyjne z różnymi firmami zabawkarskimi.

Na kolejnym miejscu znalazł się dwudziestolatek Jimmy Donaldson, znany widzom jako MrBeast. YouTuber publikujący różnej maści challenge może się pochwalić przeszło trzema miliardami wyświetleń. W zeszłym roku zarobił 24 miliony dolarów.

Ile zarabiają YouTuberzy – podsumowanie

Od tysięcy do milionów – tak pokrótce można podsumować to, ile zarabiają YouTuberzy. Publikowanie treści wideo w serwisie YouTube to w istocie nic innego jak show biznes, tyle że o nieco innej specyfice niż branża filmowa czy telewizyjna.

Teraz, gdy wiesz, jak się zarabia na YouTube, możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to branża dla ciebie. Tylko pozornie jest to prosty sposób na zarobek. W istocie zarabianie na YouTube wymaga talentu, cierpliwości, a także szczęścia i umiejętności zarządzania swoim wizerunkiem. Kluczowe jest też budowanie więzi z fanami. Czy warto? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

ŹRÓDŁA:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/ile-zarabiaja-YouTuberzy/2vrlznl

https://forsal.pl/artykuly/1136854,ile-zarabia-YouTuber-w-polsce.html

https://businessinsider.com.pl/media/internet/najlepiej-zarabiajacy-YouTuberzy-na-czele-dziewieciolatek/b3x19cw

Dodaj komentarz